2017 Grand Isle Tarpon Rodeo Final Results

Posted July 31, 2017


Photo courtesy Louisiana Sportsman

Here are final results from the 2017 International Grand Isle Tarpon Rodeo held this past weekend out of Sand Dollar Marina.

Tarpon
1. Cade Candies 163-12
2. Branson Chiasson 152-6
3. Mike James 114-12
4. Bruce Dodd 99-14

Tarpon (Tag and Release)
1. Bill Price
2. Raleigh Robichaux
3. Billy Cenac
4. Steven Heier
5. John DeBlieux

TOP FISHING AWARDS
Best All Around Angler - Big Game: Arthur Scanlan
Best All Around Angler - Shoreline: Mason Maurer
Best All Around Angler - Inside: Joseph Latino

BIG GAME DIVISION

Blue Marlin
1. Arthur Scanlan 429-6

Blackfin Tuna
1. Cory LeBlanc, 27-8
2. Austin Settoon 26-14
3. James Pitre 26-8

Dolphin
1. Stuart Dufrene 28-2
2. Walter Hendrix Jr. 20

Wahoo
1. Benjie Cowart 20-2
2. Marcia Grabert 20
3. Adam Lee 18-10

Yellowfin Tuna
1. Paul Monti 142-2
2. James Comardelle 110-8
3. Scott Vice 99-14

SHORELINE DIVISION

Barracuda
1. Shawn Zaplac 31-6
2. Mason Maurer 24-2
3. Ben Katzenmeyer 24

Bluefish
1. Ron Touchard 3-14
2. Ethan Fourrier 3-4
3. Wilton Comardelle Jr. 3-4

Bonito
1. Adam Mansur 13-14
2. Brian Vanderlick 13-10
3. Chase Never 13

Cobia
1. Dale Rispone 55-6
2. Beau Grafton 47-4
3. Mary Acosta 46

Grouper
1. J.J. Tabor 383-2 (Rodeo record/Potential state record)
2. Sean Blanchard 116-8
3. Rawleigh St. Germain 96-8

Jack Crevalle
1. Mason Maurer 26-10
2. Jason Day 26-2
3. Patricia Young 24-14

King Mackerel
1. Chase Nevers 46-8
2. Melvin Richard 38-8
3. Rochelle Terrebonne 33-2

Spanish Mackerel
1. Ivy St. Romaine 3-8
2. Trace Day 3-6
3. Connor Shally 3-4

Mangrove Snapper
1. Dwayne Plaisance 11-4
2. Ron Touchard 11-4
3. Rodney LeBlanc 11-2

Red Snapper
1. Mike Melancon 25-10
2. Cory LeBlanc 24-8
3. Mike Melancon 21-6

Spadefish
1. Tara Guidry 3-10
2. Tara Guidry 3-10
3. Mason Maurer 3-8

Tripletail
1. Jerry Ordoyne 3-6
2. Jerry Ordoyne 2-14
3. Jerry Ordoyne 2-14

INSIDE DIVISION

Croaker
1. Mike LeBlanc 3-10
2. Roy Hogan 3-8
3. Roy Hogan 3-2

Gafftopsail Catfish
1. Phil Guilbeau 6-8
2. Mary Jackson 6-8
3. Mary Jackson 6-6

Black Drum
1. Lance Babin 38-12
2. Jonathan Babin 38
3. Mark Eberts 32-14

Flounder
1. Bryan Casey 2-2

Redfish
1. Patrick Briody 37-6
2. Jacob Babin 35-14
3. Kenny Billiot 34-12

Redfish Stringer (Five fish under 27 inches)
1. Kerry Melancon 35-6
2. Gary Wilson 33
3. Troy Lefort 32-4

Speckled Trout
1. Tommy Vidrine 5-6
2. Trey Milazzo 5
3. Gina Hansel 4-4

White Trout
1. Joseph Latino 5-4
2. Joseph Latino 2-14
3. Kenny Acosta 2-10

Sheepshead
1. Joe Wrubleski 6-6
2. Tara Guidry 4-14
3. Jim Bell 4-6

CHILDREN’S DIVISION

Hardhead Catfish
1. Larson Sequeira 2-6
2. Beau Grafton 2-4
3. John Guidry 2-4

White Trout
1. Mason Pierre 1-10
2. Beau Grafton 14 oz.
3. Sophie Guilbeau 12 oz.

Speckled Trout
1. Ethan Koch 2-12
2. Alaina Cifreo 2-12
3. Carter Douglas 1-14

Redfish (Under 27 inches)
1. Zachary Martin 7
2. Zoe Martin 6-14
3. Zachary Martin 4-6

Channel Mullet
1. Mason Pierre 10 oz.
2. Camden Breaux 8 oz.
3. Nathan Mocklin 6 oz.

Flounder
1. Joshua Luft 12 oz.
2. Diego Betancourt 10 oz.

Gafftopstail Catfish
1. Spencer Armstrong 6-8
2. Carter Douglas 6-2
3. Sophia Guilbeau 4-10

Croaker
1. Ethan Koch 8 oz.
2. Caden Elliot 6 oz.
3. Joshua Luft 4 oz.

--

Like the Louisiana Charter Boat Association on Facebook | Follow the Louisiana Charter Boat Association on Twitter | Follow the Louisiana Charter Boat Association on Instagram

Copyright © 2014 Louisiana Saltwater All Rights Reserved. Site designed by The W.L. Gaiennie Company