2016 International Grand Isle Tarpon Rodeo Results 

 

The 2016 International Grand Isle Tarpon Rodeo is in the books.

 

Here are the final standings in every division.

 

Tarpon

1. Dustin Price, Houma 167-12

2. Cade Candies, Thibodaux 160-8

3. Billy Cenac, Houma 155-14

4. Kurt Cheramie, Houma 153-10

5. Bubba Schouest, Houma 132-0

Tarpon (Tag and Release)

1. Mike Dufrene Sr. 

2. Lance Schouest Jr.

3. Robby Mielsch

4. John DeBlieux

5. David Prevost

TOP FISHING AWARDS

Best All Around Angler - Big Game: Steve Eckman, Conroe, Texas

Best All Around Angler - Shoreline: Melvin Richard, Metairie

Best All Around Angler - Inshore: Kenny Acosta, Donaldsonville

BIG GAME DIVISION

Blackfin Tuna

1. Samuel Caston, Gonzales 25-8

2. Nicole Doussan, Pontchatoula 23-14

3. Jake Phillippe, Monterey 23-6

Dolphin

1. Darius Girouard, Abbeville 28-12

2. Cullen LeBlanc, Cut Off 23-4

3. Jaselyn Berthelot, Galliano 20-4

Wahoo

1. Wyatt Berthelot, Galliano 59-2

2. Shane Roche, Kaplan 51-2

3. Adam Lee, Prairieville 41-10

Yellowfin Tuna

1. Ryan Womac, Metairie 138-12

2. Lacey Baudoin, Raceland 133-0

3. Andy Nevers, Bogalusa, 130-10

Blue Marlin

1. Steve Eckman, Conroe, Texas 315-7

SHORELINE DIVISION

Barracuda

1. Melvin Richard, Metairie 31-14

2. William Katzenmeyer, Baton Rouge 29-4

3. Benjamin Katzenmeyer, Baton Rouge 25-4

Bluefish

1. Scott Settoon, Pierre Part 3-10

2. Tara Guidry, Galliano 3-8

3. Dean St. Pierre, Cut Off 3-8

Bonito

1. Devin West, Gonzales 12-4

2. Stephanie Chenier, Baker 10-4

3. Dylan Brock, Prairieville 9-12

Cobia

1. Steve Kent, New Roads 42-14

2. Benjamin Ortego, Jefferson 42-8

3. Rhett Francois, Duson 42-2

Grouper

1. Allen Templet, Pierre Part 287-14 (Rodeo Record)

2. Casey LeBlanc, Des Allemands 45-10

3. Grady Alleman, Pierre Part 44-4

Jack Crevalle

1. Spencer Savoy, Houma 26-14

2. Sidney Kelly, Grand Isle 26-10

3. Brandon Perault, Walker 24-4

King Mackerel

1. William Laupus, Atlanta, Ga. 51-0

2. William Laupus, Atlanta, Ga. 45-10

3. Melvin Richard, Metairie 40-10

Spanish Mackerel

1. Roland Langford, San Antonio, Texas 4-8

2. Olivia Smith, Denham Springs 3-6

3. Chris Weilenman, Baton Rouge 3-6

Mangrove Snapper

1. Jude Simar, Des Allemands 11-4

2. Rustie Charpentier, Cut Off 11-2

3. Jude Simar, Des Allemands 10-12

Red Snapper

1. Steve Kent, New Roads 19-10

2. Scott Settoon, Pierre Part 18-12

3. Ross Caillouet, Thibodaux 18-8

Spadefish

1. Melvin Richard, Metairie 4-6

2. Joseph Latino, Donaldsonville 2-14

3. Wilton Comardelle, Paradis 2-12

Tripletail

1. Brooke Detillier, Larose 8-4

2. Dean St. Pierre, Cut Off 5-6

3. Trace Day, Denham Springs 5-2

INSIDE DIVISION

Croaker

1. Louis McKinney Jr., Hammond  4-6

2. Kenny Acosta, Donaldsonville 3-14

3. Frank Donewar, Hammond  2-14

Gafftopsail Catfish

1. Jonathan Lindley, Thibodaux 7-2

2. Hunter Andras, Choupic 6-12

3. Rocky Roussell, Broussard 6-8

Black Drum

1. Lance Babin, Raceland 52-2

2. Donald Webre, Houma 45-12

3. Donna Laurent, Gray 41-2

Flounder

1. Harold Hellbach, Jefferson 3-4

2. Burden Edmonds, New Orleans 3-0

3. Pamela Hoover, Tickfaw 2-8

Redfish

1. Gary Ragas III, Buras 37-2

2. Ronald J. Musacchia, Destrehan 37-0

3. Karlie Ragas, Buras 36-10

Redfish Stringer (Five fish under 27 inches)

1. Jerry Larpenter, Houma  36-8

2. Keary Melancon, New Orleans 33-0

3. Ted Babin, Raceland 26-6

Speckled Trout

1. Tommy Vidrine, Baton Rouge 4-14

2. Jim Tatum, New Orleans 3-8

3. Curtis Cheramie, Larose 3-8

White Trout

1. Kenny Acosta, Donaldsonville 2-2

2. Joseph Latino, Donaldsonville 1-12

3. Louis McKinney, Hammond  1-12

Sheepshead

1. Chad Hebert, Raceland 6-2

2. Austin Danos, Galiano 6-2

3. Joshua Luft, Thibodaux 4-6

--

Like the Louisiana Charter Boat Association on Facebook | Follow the Louisiana Charter Boat Association on Twitter | Follow the Louisiana Charter Boat Association on Instagram

Copyright © 2014 Louisiana Saltwater All Rights Reserved. Site designed by The W.L. Gaiennie Company